Ministerstvo průmyslu a obchodu již podruhé spouští program COVID nájemné. V rámci něj stát zaplatí zasaženým podnikatelům polovinu nájmu za třetí čtvrtletí tohoto roku. Zájemci mohou o úhradu nájemného žádat elektronicky od 21. října 2020 do 21. ledna 2021.

Jaké podmínky budou muset podnikatelé dodržet?

Stát na nájemné uvolní 1,2 miliardy korun

Druhá vlna koronaviru je tady a s ní i další opatření, která omezují nejen náš běžný život, ale i podnikání ve většině segmentů trhu. V návaznosti na to Ministerstvo průmyslu a obchodu nabídlo zasaženým podnikatelům možnost opětovného využití programu COVID nájemné. Zájemcům o něj tak stát vyplatí 50 % nájemného za třetí čtvrtletí tohoto roku.

Na úhradu nájmů bude uvolněno 1,2 miliardy korun, což je o 3,8 miliardy korun méně než během první vlny pandemie. Stát však podnikatelům příspěvky vyplatí i v případě, že vládní opatření budou ukončena již v listopadu.

Žádosti bude možné elektronicky podávat od 21. října 2020 do 21. ledna 2021. 

Podmínky se až na pár výjimek nemění

Podmínky žádosti o uhrazení nájemného se od těch z první vlny nějak zásadně nemění. O příspěvek mohou požádat všichni podnikatelé, které buď celkově nebo částečně zasáhla vyhlášená opatření proti šíření pandemie koronaviru.

Mezi ně se řadí provozovatelé kin, provozoven stravovacích služeb, zoologických zahrad, kongresů a jiných vzdělávacích akcí, posiloven, komerčně provozovaných sportovišť a dalších vybraných služeb.

Na rozdíl od první vlny nebudou pronajímatelé nuceni poskytnout slevu na nájemném ve výši 30 %.

Nárok na příspěvek budou mít všichni podnikatelé, kteří smlouvu o nájemném uzavřeli do 1. července tohoto roku a před podáním žádosti uhradili alespoň polovinu nájmu. Maximální výše příspěvku na jednoho podnikatele je nastavena na 10 milionů korun, přičemž se příspěvky z obou vln programu nesčítají.

A jaký je váš názor na program COVID nájemné? Jedná se o dostatečnou pomoc ze strany státu? Napište nám svůj názor do komentářů.

0
Komentáře

    Napsat komentář

    Vaše emailová adresa ani číslo nebudou zveřejněny. Slouží pouze pro naši případnou komunikaci. Vyžadované informace jsou označeny *