Pandemie koronaviru nepochybně negativně ovlivňuje většinu oblastí našeho života a tuzemské i světové ekonomiky. I přesto se však najdou výjimky, mezi které překvapivě patří i hypoteční úvěry. Právě o ně je v současnosti stále větší zájem a banky tak i během druhé vlny koronaviru vyřizují rekordní počty žádostí. Kvůli čemu stále stoupá zájem o hypotéky? A jak se bude trh s hypotečními úvěry dále vyvíjet?

Banky v tomto roce poskytly rekordní počet hypoték

Hypoteční úvěry se nepochybně řadí mezi jedny z nejžádanějších typů úvěrů na trhu. V současnosti jí má tak přinejmenším pětina obyvatelstva. Na tomto trendu ale nic nezměnila ani pandemie koronaviru. Konkrétně tak banky v srpnu poskytly celkem 6 868 hypoték v hodnotě 19 173 miliard korun. Jinak tomu nebylo ani v září, kdy banky vyřídily 7 872 žádostí o hodnotě přesahující 22 000 miliard korun. Podle posledních odhadů by se počty schválených úvěrů v tomto roce mohly vyrovnat i období mezi roky 2016 a 2017.

Většina klientů prozatím zvládá splácet své závazky

Pandemie prozatím ani nějak zásadně neovlivnila schopnost splácet většiny klientů bank. Průzkumy prozatím informují o tom, že přibližně 90 % klientů nemá problém se splácením, přičemž dalších 6 % již nedokáže dostát svým závazkům. Druhá vlna pandemie by však mohla počet těchto klientů ještě zvýšit. V takovém případě ale již nebudou moci využít moratoria. Jediným východiskem pro ně může být případná dohoda s bankou na odkladu nebo snížení splátek.

Zájem o hypotéky stále roste

Jak už bylo řečeno zájem o hypotéky ze strany klientů bank stále roste, přičemž poslední průzkumy naznačují, že přibližně dalších 400 tisíc z nich plánuje v blízké době o hypoteční úvěr požádat. Jedním z důvodů může být i současné zdražování nemovitostí, a to především bytů.

V návaznosti na to vzrostla i průměrná výše hypoték, která se ještě v minulých letech pohybovala okolo 1 až 2 milionů korun. V současnosti tedy většina klientů požaduje hypoteční úvěry o hodnotě dosahujících průměrně 3 miliony korun.

Většina klientů chce využít i výhodných podmínek na trhu s hypotečními úvěry, a to především stále klesajících úrokových sazeb. Do karet jim však hrají i upravené podmínky pro poskytování hypotečních úvěrů ze strany České národní banky nebo zrušená daň z nabytí nemovitosti, která do nedávna představovala 4 % z celkové hodnoty nemovitosti.

Hypotéky by v následujících měsících mohly zlevnit

Současná situace tlačí úrokové sazby hypoték již šestý měsíc v řadě směrem dolů. Za toto období se tak propadly o 0,37 %, přičemž v porovnání s minulým rokem se jedná už o celé jedno procento. Momentálně jsou průměrné úrokové sazby u hypoték na 2,07 %, což je stejná hodnota jako ze září roku 2017. Druhá vlna pandemie by však mohla úrokové sazby srazit ještě níže. To potvrzují i poslední kroky některých bank. Momentálně tak mohou klienti ČSOB využít úrokové sazby 2,09 % a klienti Air Bank ještě nižší sazbu 1,99 %.  Podle všeho by se ale k jejich snížení mohly odhodlat i další banky.

0
Komentáře

    Napsat komentář

    Vaše emailová adresa ani číslo nebudou zveřejněny. Slouží pouze pro naši případnou komunikaci. Vyžadované informace jsou označeny *